RK73H2HTTE1R21F
Mfr.Part #
RK73H2HTTE1R21F
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Description
RES 1.21 OHM 1% 3/4W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Power Rating :
750mW
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Voltage - Rated :
400V
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.21Ohm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Height :
700μm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Datasheets
RK73H2HTTE1R21F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2HTTE1R21F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 1.21Ohm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C