RK73H2HTTE12R0F
Mfr.Part #
RK73H2HTTE12R0F
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Description
RES 12 OHM 1% 3/4W 2010
Height :
700μm
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Resistance :
12Ohm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
400V
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Thick Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
750mW
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RK73H2HTTE12R0F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2HTTE12R0F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 12Ohm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C