RK73H2ETTD5621F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H2ETTD5621F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 5.62K OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Height :
600μm
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
200V
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Military Standard :
Not
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
200V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
5.62kOhm
Depth :
2.6mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Series :
RK73H
Power Rating :
500mW
Composition :
Thick Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Datasheets
RK73H2ETTD5621F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ETTD5621F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 5.62kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C