RK73H2ETTD54R9F
Mfr.Part #
RK73H2ETTD54R9F
Description
RES 54.9 OHM 1% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Series :
RK73H
Height :
600μm
Length :
3.2mm
Resistance :
54.9Ohms
Width :
2.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
200V
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Ratings :
AEC-Q200
Max Operating Temperature :
155°C
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.126Lx0.102W 3.20mmx2.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Datasheets
RK73H2ETTD54R9F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ETTD54R9F
RK73H Series, Thick Film, 54.9Ohms, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C