RK73H2ETTD20R5F
Mfr.Part #
RK73H2ETTD20R5F
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES 20.5 OHM 1% 1/2W 1210
Size / Dimension :
0.126Lx0.102W 3.20mmx2.60mm
Power Rating :
500mW
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
200V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Published :
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RK73H
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Height :
600μm
Surface Mount :
yes
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Pbfree Code :
yes
Resistance :
20.5Ohm
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Voltage - Rated :
200V
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RK73H2ETTD20R5F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ETTD20R5F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 20.5Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C