RK73H2ETTD1742F
Mfr.Part #
RK73H2ETTD1742F
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES 17.4K OHM 1% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Resistance :
17.4kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.102W 3.20mmx2.60mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
200V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Voltage - Rated DC :
200V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
600μm
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RK73H
Datasheets
RK73H2ETTD1742F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ETTD1742F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 17.4kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C