RK73H2ETTD1740F
Mfr.Part #
RK73H2ETTD1740F
Description
RES 174 OHM 1% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Series :
RK73H
Size / Dimension :
0.126Lx0.102W 3.20mmx2.60mm
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Resistance :
174Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Mounting Feature :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
6 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Voltage - Rated DC :
200V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±1%
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
RK73H2ETTD1740F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ETTD1740F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 174Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C