RK73H2ETTD1203F
Mfr.Part #
RK73H2ETTD1203F
Description
RES 120K OHM 1% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RK73H
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.102W 3.20mmx2.60mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pbfree Code :
yes
Resistance :
120kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RK73H2ETTD1203F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ETTD1203F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 120kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C