RK73H2ETTD1151F
Mfr.Part #
RK73H2ETTD1151F
Description
RES 1.15K OHM 1% 1/2W 1210
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
333mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
1.15kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Voltage - Rated DC :
200V
Number of Terminations :
2
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Series :
RK73H
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RK73H2ETTD1151F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ETTD1151F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 1.15kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C