RK73H2ETTD1150F
Mfr.Part #
RK73H2ETTD1150F
Description
RES 115 OHM 1% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
600μm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Published :
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Pbfree Code :
yes
Series :
RK73H
Resistance :
115Ohm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Voltage - Rated :
200V
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
200V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thick Film
Power Rating :
500mW
Ratings :
AEC-Q200
Military Standard :
Not
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Depth :
2.6mm
Datasheets
RK73H2ETTD1150F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ETTD1150F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 115Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C