RK73H2ERTTD7873D
Mfr.Part #
RK73H2ERTTD7873D
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RESISTOR ANTI SULFUR
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Resistance :
787 kOhms
Application :
Automotive Grade
Product :
Thick Film Resistors SMD
Voltage Rating :
200 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Length :
3.2 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
Type :
Anti-Sulfur Resistor
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Failure Rate :
KOA Speer
Subcategory :
Resistors
Packaging :
MouseReel
Ratings :
AEC-Q200
Base Product Number :
RK73H2E
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Width :
2.5 mm
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Composition :
Thick Film
Termination Style :
SMD/SMT
Brand :
KOA Speer
Number of Terminations :
2
Technology :
Thick Film
RoHS :
Details
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Qualification :
AEC-Q200
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
RK73-RT
Supplier Device Package :
Height :
0.6 mm
Datasheets
RK73H2ERTTD7873D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ERTTD7873D
RK73-RT Series, Thick Film, 787 kOhms, 0.5W, 1/2W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C