RK73H2ERTTD2493F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H2ERTTD2493F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RESISTOR ANTI SULFUR
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product :
Thick Film Resistors SMD
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Product Type :
Thick Film Resistors
Number of Terminations :
2
Mounting Style :
PCB Mount
KOA Speer
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Subcategory :
Resistors
Size / Dimension :
0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Supplier Device Package :
Package :
Tape and Reel (TR)
Length :
3.2 mm
Technology :
Thick Film
Height :
0.6 mm
Base Product Number :
RK73H2E
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Failure Rate :
Composition :
Thick Film
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Series :
RK73-RT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
AEC-Q200
Type :
Anti-Sulfur Resistor
Width :
2.5 mm
Voltage Rating :
200 V
Application :
Automotive Grade
RoHS :
Details
Brand :
KOA Speer
Qualification :
AEC-Q200
Product Status :
Active
Resistance :
249 kOhms
Packaging :
MouseReel
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
RK73H2ERTTD2493F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ERTTD2493F
RK73-RT Series, Thick Film, 249 kOhms, 0.5W, 1/2W, ±1%, -55°C ~ 155°C