RK73H2ERTTD2402D
Mfr.Part #
RK73H2ERTTD2402D
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RESISTOR ANTI SULFUR
Chip Resistor - Surface Mount
KOA Speer
Min Operating Temperature :
-55 °C
Ratings :
AEC-Q200
Brand :
KOA Speer
Mounting Style :
PCB Mount
Packaging :
MouseReel
Type :
Anti-Sulfur Resistor
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Case Code (Imperial) :
Failure Rate :
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Weight :
15.989131 mg
Supplier Device Package :
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product Type :
Thick Film Resistors
Length :
3.2 mm
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Max Operating Temperature :
155 °C
Voltage Rating :
200 V
Technology :
Thick Film
Qualification :
AEC-Q200
Package :
Tape and Reel (TR)
Width :
2.5 mm
Composition :
Thick Film
Height :
0.6 mm
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
24 kOhms
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product :
Thick Film Resistors SMD
Termination :
SMD/SMT
Subcategory :
Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Base Product Number :
RK73H2E
Case Code (Metric) :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Application :
Automotive Grade
Series :
RK73-RT
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
RK73H2ERTTD2402D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ERTTD2402D
RK73-RT Series, Thick Film, 24 kOhms, 0.5W, 1/2W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C