RK73H2ERTTD2321D
Mfr.Part #
RK73H2ERTTD2321D
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RESISTOR ANTI SULFUR
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Series :
RK73-RT
KOA Speer
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Application :
Automotive Grade
Technology :
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Resistors
Resistance :
2.32 kOhms
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Product Type :
Thick Film Resistors
Width :
2.5 mm
Packaging :
MouseReel
Length :
3.2 mm
Height :
0.6 mm
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Product :
Thick Film Resistors SMD
Composition :
Thick Film
Qualification :
AEC-Q200
Package :
Tape and Reel (TR)
Brand :
KOA Speer
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Type :
Anti-Sulfur Resistor
Base Product Number :
RK73H2E
Voltage Rating :
200 V
Mounting Style :
PCB Mount
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Product Status :
Active
Datasheets
RK73H2ERTTD2321D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ERTTD2321D
RK73-RT Series, Thick Film, 2.32 kOhms, 0.5W, 1/2W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C