RK73H2ERTTD22R1F
Mfr.Part #
RK73H2ERTTD22R1F
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RESISTOR ANTI SULFUR
Chip Resistor - Surface Mount
Base Product Number :
RK73H2E
Type :
Anti-Sulfur Resistor
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Operating Temperature :
155 °C
Series :
RK73-RT
Qualification :
AEC-Q200
Height :
0.6 mm
Ratings :
AEC-Q200
Subcategory :
Resistors
Termination :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Brand :
KOA Speer
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Product Status :
Active
Mounting Style :
PCB Mount
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
KOA Speer
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
MouseReel
Product Type :
Thick Film Resistors
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Supplier Device Package :
Case Code (Imperial) :
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Composition :
Thick Film
Application :
Automotive Grade
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations :
2
Voltage Rating :
200 V
Product :
Thick Film Resistors SMD
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Length :
3.2 mm
Technology :
Thick Film
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Resistance :
22.1 Ohms
Min Operating Temperature :
-55 °C
Width :
2.5 mm
Weight :
15.989131 mg
Size / Dimension :
0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Datasheets
RK73H2ERTTD22R1F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ERTTD22R1F
RK73-RT Series, Thick Film, 22.1 Ohms, 0.5W, 1/2W, ±1%, -55°C ~ 155°C