RK73H2ERTTD2261F
Mfr.Part #
RK73H2ERTTD2261F
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RESISTOR ANTI SULFUR
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Width :
2.5 mm
RoHS :
Details
Resistance :
2.26 kOhms
Failure Rate :
Qualification :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Subcategory :
Resistors
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Product :
Thick Film Resistors SMD
Size / Dimension :
0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Application :
Automotive Grade
Technology :
Thick Film
Height :
0.6 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Ratings :
AEC-Q200
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Min Operating Temperature :
-55 °C
Series :
RK73-RT
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Tolerance :
±1%
Base Product Number :
RK73H2E
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
155 °C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Length :
3.2 mm
Packaging :
MouseReel
Case Code (Imperial) :
Weight :
15.989131 mg
Composition :
Thick Film
Product Type :
Thick Film Resistors
Voltage Rating :
200 V
Termination :
SMD/SMT
Type :
Anti-Sulfur Resistor
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
KOA Speer
Product Status :
Active
Brand :
KOA Speer
Datasheets
RK73H2ERTTD2261F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ERTTD2261F
RK73-RT Series, Thick Film, 2.26 kOhms, 0.5W, 1/2W, ±1%, -55°C ~ 155°C