RK73H2ERTTD1740D
Mfr.Part #
RK73H2ERTTD1740D
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RESISTOR ANTI SULFUR
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination :
SMD/SMT
Package :
Tape and Reel (TR)
Application :
Automotive Grade
Number of Terminations :
2
Product :
Thick Film Resistors SMD
Supplier Device Package :
Base Product Number :
RK73H2E
Composition :
Thick Film
Max Operating Temperature :
155 °C
Resistance :
174 Ohms
Series :
RK73-RT
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Case Code (Imperial) :
Weight :
15.989131 mg
Min Operating Temperature :
-55 °C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
KOA Speer
Size / Dimension :
0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Type :
Anti-Sulfur Resistor
RoHS :
Compliant
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Termination Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Subcategory :
Resistors
Qualification :
AEC-Q200
Length :
3.2 mm
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Tolerance :
±0.5%
Failure Rate :
Ratings :
AEC-Q200
Voltage Rating :
200 V
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Type :
Thick Film Resistors
Product Status :
Active
Height :
600 µm
Width :
2.5 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Brand :
KOA Speer
Technology :
Thick Film
Power Rating :
500 mW
Packaging :
MouseReel
Datasheets
RK73H2ERTTD1740D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ERTTD1740D
RK73-RT Series, Thick Film, 174 Ohms, 0.5W, 1/2W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C