RK73H2BTTD7321D
Mfr.Part #
RK73H2BTTD7321D
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 7.32K OHM 0.5% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Resistance :
7.32kOhm
Tolerance :
±0.5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
RK73H
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thick Film
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
RK73H2BTTD7321D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2BTTD7321D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 7.32kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C