RK73H2BTTD4R75F
Mfr.Part #
RK73H2BTTD4R75F
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 4.75 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
200V
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Width :
1.6mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Height :
600μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
4.75Ohms
Composition :
Thick Film
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated DC :
200V
Ratings :
AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Published :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Metric) :
Length :
3.2mm
Datasheets
RK73H2BTTD4R75F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2BTTD4R75F
RK73H Series, Thick Film, 4.75Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C