RK73H2BTTD4704F
Mfr.Part #
RK73H2BTTD4704F
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 4.7M OHM 1% 1/4W 1206
Stock
796
In Stock :
796
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Series :
RK73H
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
JESD-609 Code :
e3
Published :
2013
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power Rating :
250mW
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
4.7MOhm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
200V
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
1206
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
6 Weeks
Datasheets
RK73H2BTTD4704F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2BTTD4704F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 4.7MOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C