RK73H2BTTD3161D
Mfr.Part #
RK73H2BTTD3161D
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 3.16K OHM 0.5% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
3.16kOhm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Series :
RK73H
Datasheets
RK73H2BTTD3161D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2BTTD3161D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 3.16kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C