RK73H2BTTD1240D
Mfr.Part #
RK73H2BTTD1240D
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 124 OHM 0.5% 1/4W 1206
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Resistance :
124Ohm
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RK73H
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.5%
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RK73H2BTTD1240D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2BTTD1240D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 124Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C