RK73H2BTTD1152D
Mfr.Part #
RK73H2BTTD1152D
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 11.5K OHM 0.5% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
11.5kOhm
Series :
RK73H
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.5%
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
RK73H2BTTD1152D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2BTTD1152D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 11.5kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C