RK73H2BTTD1022F
Mfr.Part #
RK73H2BTTD1022F
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 10.2K OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Length :
3.2mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
10.2kOhms
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
200V
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Supplier Device Package :
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
8 Weeks
Width :
1.6mm
Series :
RK73H
Military Standard :
Not
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Height :
600μm
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RK73H2BTTD1022F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2BTTD1022F
RK73H Series, Thick Film, 10.2kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C