RK73H2BRTTD1213F
Mfr.Part #
RK73H2BRTTD1213F
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 121K OHM 1% 1/4W 1206
Resistance :
121 kOhms
Number of Terminations :
2
Length :
3.2 mm
Voltage Rating :
200 V
Type :
Anti-Sulfur Resistor
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
KOA Speer
Product Type :
Thick Film Resistors
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Package :
Digi-Reel?
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Height :
0.6 mm
RoHS :
Details
Series :
RK73-RT
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Application :
Automotive Grade
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Termination Style :
SMD/SMT
Technology :
Thick Film
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Packaging :
MouseReel
Width :
1.6 mm
Product :
Thick Film Resistors SMD
Product Status :
Active
Brand :
KOA Speer
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Supplier Device Package :
Subcategory :
Resistors
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Qualification :
AEC-Q200
Base Product Number :
RK73H2B
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±1%
Datasheets
RK73H2BRTTD1213F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2BRTTD1213F
RK73-RT Series, Thick Film, 121 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C