RK73H2BRTTD11R3F
Mfr.Part #
RK73H2BRTTD11R3F
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 11.3 OHM 1% 1/4W 1206
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Voltage Rating :
200 V
Subcategory :
Resistors
Qualification :
AEC-Q200
Length :
3.2 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Status :
Active
Width :
1.6 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Product Type :
Thick Film Resistors
RoHS :
Details
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Composition :
Thick Film
Height :
0.6 mm
Ratings :
AEC-Q200
Type :
Anti-Sulfur Resistor
Tolerance :
±1%
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Resistance :
11.3 Ohms
Packaging :
MouseReel
Base Product Number :
RK73H2B
Series :
RK73-RT
Termination Style :
SMD/SMT
Application :
Automotive Grade
Brand :
KOA Speer
Supplier Device Package :
KOA Speer
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Technology :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product :
Thick Film Resistors SMD
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Datasheets
RK73H2BRTTD11R3F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2BRTTD11R3F
RK73-RT Series, Thick Film, 11.3 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C