RK73H2ATTD97R6F
Mfr.Part #
RK73H2ATTD97R6F
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 97.6 OHM 1% 1/4W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
150V
2
Length :
2mm
Max Operating Temperature :
155°C
Military Standard :
Not
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
125mW
Depth :
1.25mm
Voltage - Rated :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Series :
RK73H
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
1.25mm
Height :
500μm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package :
Resistance :
97.6Ohms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Case Code (Imperial) :
Ratings :
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RK73H2ATTD97R6F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ATTD97R6F
RK73H Series, Thick Film, 97.6Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C