RK73H2ATTD7R68F
Mfr.Part #
RK73H2ATTD7R68F
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 7.68 OHM 1% 1/4W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Weight :
5.499807mg
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Power Rating :
125mW
Termination :
SMD/SMT
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Published :
Width :
1.25mm
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Length :
2mm
Voltage - Rated DC :
150V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
150V
Composition :
Thick Film
Series :
RK73H
Height :
500μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
7.68Ohms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Datasheets
RK73H2ATTD7R68F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ATTD7R68F
RK73H Series, Thick Film, 7.68Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C