RK73H2ATTD71R5D
Mfr.Part #
RK73H2ATTD71R5D
Description
RES 71.5 OHM 0.5% 1/4W 0805
Thick Film
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
AEC-Q200
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
71.5Ohm
Working Voltage :
150V
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Tolerance :
±0.5%
Series :
RK73H
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RK73H2ATTD71R5D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ATTD71R5D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 71.5Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C