RK73H2ARTTD9532D
Mfr.Part #
RK73H2ARTTD9532D
Description
ANTI SULFURATION PRECISION CHIP
Chip Resistor - Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Length :
2 mm
Supplier Device Package :
Resistance :
95.3 kOhms
Width :
1.25 mm
Tolerance :
±0.5%
Ratings :
AEC-Q200
Product :
Thick Film Resistors SMD
Base Product Number :
RK73H2A
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
KOA Speer
Voltage Rating :
150 V
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Product Type :
Thick Film Resistors
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Application :
Automotive Grade
Termination Style :
SMD/SMT
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Brand :
KOA Speer
RoHS :
Details
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Subcategory :
Resistors
Series :
RK73H
Packaging :
MouseReel
Qualification :
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Technology :
Thick Film
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Number of Terminations :
2
Height :
0.4 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Status :
Active
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Datasheets
RK73H2ARTTD9532D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ARTTD9532D
RK73H Series, Thick Film, 95.3 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C