RK73H2ARTTD9530D
Mfr.Part #
RK73H2ARTTD9530D
Description
ANTI SULFURATION PRECISION CHIP
Chip Resistor - Surface Mount
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Technology :
Thick Film
Product :
Thick Film Resistors SMD
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Failure Rate :
Packaging :
MouseReel
Mounting Style :
PCB Mount
Product Type :
Thick Film Resistors
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Brand :
KOA Speer
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
SMD/SMT
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Width :
1.25 mm
Application :
Automotive Grade
Height :
0.4 mm
Voltage Rating :
150 V
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Length :
2 mm
KOA Speer
Number of Terminations :
2
Subcategory :
Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Base Product Number :
RK73H2A
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
953 Ohms
Qualification :
Thick Film
RoHS :
Details
Datasheets
RK73H2ARTTD9530D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ARTTD9530D
RK73H Series, Thick Film, 953 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C