RK73H2ARTTD9092F
Mfr.Part #
RK73H2ARTTD9092F
Description
ANTI SULFURATION PRECISION CHIP
Height :
0.4 mm
Product Status :
Active
Tolerance :
±1%
KOA Speer
Width :
1.25 mm
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Termination Style :
SMD/SMT
Base Product Number :
RK73H2A
Product Type :
Thick Film Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Subcategory :
Resistors
Voltage Rating :
150 V
Application :
Automotive Grade
Length :
2 mm
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Packaging :
MouseReel
Supplier Device Package :
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mounting Style :
PCB Mount
RoHS :
Details
Technology :
Thick Film
Product :
Thick Film Resistors SMD
Brand :
KOA Speer
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
Qualification :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Resistance :
90.9 kOhms
Datasheets
RK73H2ARTTD9092F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ARTTD9092F
RK73H Series, Thick Film, 90.9 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C