RK73H2ARTTD8870D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H2ARTTD8870D
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
ANTI SULFURATION PRECISION CHIP
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Length :
2 mm
Composition :
Thick Film
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Tolerance :
±0.5%
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Type :
Thick Film Resistors
Width :
1.25 mm
Application :
Automotive Grade
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Termination Style :
SMD/SMT
KOA Speer
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Supplier Device Package :
Resistance :
887 Ohms
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Subcategory :
Resistors
Technology :
Thick Film
Brand :
KOA Speer
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Qualification :
AEC-Q200
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS :
Details
Voltage Rating :
150 V
Weight :
5.499807 mg
Height :
0.4 mm
Product :
Thick Film Resistors SMD
Max Operating Temperature :
155 °C
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Base Product Number :
RK73H2A
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Failure Rate :
Packaging :
MouseReel
Series :
RK73H
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RK73H2ARTTD8870D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ARTTD8870D
RK73H Series, Thick Film, 887 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C