RK73H2ARTTD7322D
Mfr.Part #
RK73H2ARTTD7322D
Description
ANTI SULFURATION PRECISION CHIP
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
0.4 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Product Status :
Active
Length :
2 mm
Width :
1.25 mm
Brand :
KOA Speer
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.5%
Number of Terminations :
2
Qualification :
AEC-Q200
Technology :
AEC-Q200
Max Operating Temperature :
155 °C
Packaging :
MouseReel
Product :
Thick Film Resistors SMD
Base Product Number :
RK73H2A
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Min Operating Temperature :
-55 °C
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Weight :
5.499807 mg
Termination Style :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Supplier Device Package :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Resistors
Application :
Automotive Grade
Failure Rate :
Mounting Style :
PCB Mount
Resistance :
73.2 kOhms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
KOA Speer
RoHS :
Details
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Case Code (Imperial) :
Voltage Rating :
150 V
Product Type :
Thick Film Resistors
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Series :
RK73H
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RK73H2ARTTD7322D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ARTTD7322D
RK73H Series, Thick Film, 73.2 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C