RK73H2ARTTD5603F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H2ARTTD5603F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
ANTI SULFURATION PRECISION CHIP
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Width :
1.25 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Height :
0.4 mm
Voltage Rating :
150 V
Product :
Thick Film Resistors SMD
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Resistance :
560 kOhms
Length :
2 mm
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Resistors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Technology :
Thick Film
Failure Rate :
Tolerance :
±1%
Qualification :
AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package :
Base Product Number :
RK73H2A
Ratings :
AEC-Q200
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Number of Terminations :
2
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Series :
RK73H
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Brand :
KOA Speer
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Packaging :
MouseReel
Application :
Automotive Grade
Product Type :
Thick Film Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Composition :
Thick Film
KOA Speer
Product Status :
Active
Datasheets
RK73H2ARTTD5603F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ARTTD5603F
RK73H Series, Thick Film, 560 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C