RK73H2ARTTD5113F
Mfr.Part #
RK73H2ARTTD5113F
Description
RES 511K OHM 1% 1/4W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
0.4 mm
Ratings :
AEC-Q200
Package :
Digi-Reel?
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Qualification :
AEC-Q200
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Length :
2 mm
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Subcategory :
Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Product :
Thick Film Resistors SMD
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Supplier Device Package :
Series :
RK73-RT
Base Product Number :
RK73H2A
Brand :
KOA Speer
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Resistance :
511 kOhms
Packaging :
MouseReel
Tolerance :
±1%
Technology :
Thick Film
Product Type :
Thick Film Resistors
KOA Speer
Width :
1.25 mm
RoHS :
Details
Application :
Automotive Grade
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status :
Active
Composition :
Thick Film
Voltage Rating :
150 V
Datasheets
RK73H2ARTTD5113F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ARTTD5113F
RK73-RT Series, Thick Film, 511 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C