RK73H2ARTTD36R5F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H2ARTTD36R5F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
ANTI SULFURATION PRECISION CHIP
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Failure Rate :
Subcategory :
Resistors
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Length :
2 mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Brand :
KOA Speer
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Technology :
Thick Film
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Qualification :
AEC-Q200
Mounting Style :
PCB Mount
Voltage Rating :
150 V
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Resistance :
36.5 Ohms
Product :
Thick Film Resistors SMD
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
RoHS :
Details
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Height :
0.4 mm
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Application :
Automotive Grade
Base Product Number :
RK73H2A
KOA Speer
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
RK73H
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Packaging :
MouseReel
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Width :
1.25 mm
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Product Type :
Thick Film Resistors
Datasheets
RK73H2ARTTD36R5F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ARTTD36R5F
RK73H Series, Thick Film, 36.5 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C