RK73H2ARTTD2872D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H2ARTTD2872D
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
ANTI SULFURATION PRECISION CHIP
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Technology :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Packaging :
MouseReel
RoHS :
Details
Base Product Number :
RK73H2A
Qualification :
AEC-Q200
Product :
Thick Film Resistors SMD
Height :
0.4 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
2 mm
Series :
RK73H
Subcategory :
Resistors
Composition :
Thick Film
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Brand :
KOA Speer
Resistance :
28.7 kOhms
Ratings :
AEC-Q200
Application :
Automotive Grade
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Voltage Rating :
150 V
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Tolerance :
±0.5%
KOA Speer
Mounting Style :
PCB Mount
Number of Terminations :
2
Width :
1.25 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Supplier Device Package :
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Failure Rate :
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Datasheets
RK73H2ARTTD2872D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ARTTD2872D
RK73H Series, Thick Film, 28.7 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C