RK73H2ARTTD1603D
Mfr.Part #
RK73H2ARTTD1603D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
ANTI SULFURATION PRECISION CHIP
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Product Type :
Thick Film Resistors
RoHS :
Details
Height :
0.4 mm
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Subcategory :
Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
RK73H
KOA Speer
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistance :
160 kOhms
Termination Style :
SMD/SMT
Brand :
KOA Speer
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Length :
2 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Base Product Number :
RK73H2A
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Width :
1.25 mm
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Application :
Automotive Grade
Qualification :
AEC-Q200
Voltage Rating :
150 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±0.5%
Product :
Thick Film Resistors SMD
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Technology :
Thick Film
Product Status :
Active
Packaging :
MouseReel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Supplier Device Package :
Failure Rate :
Datasheets
RK73H2ARTTD1603D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ARTTD1603D
RK73H Series, Thick Film, 160 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C