RK73H2ARTTD1471F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H2ARTTD1471F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.47K OHM 1% 1/4W 0805
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
1.47 kOhms
Length :
2 mm
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Width :
1.25 mm
Packaging :
MouseReel
Supplier Device Package :
Base Product Number :
RK73H2A
Application :
Automotive Grade
Package :
Digi-Reel?
Height :
0.4 mm
Technology :
Thick Film
KOA Speer
Composition :
Thick Film
Qualification :
AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Subcategory :
Resistors
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Failure Rate :
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Termination Style :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Series :
RK73-RT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
PCB Mount
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Product Type :
Thick Film Resistors
Ratings :
AEC-Q200
Brand :
KOA Speer
Product :
Thick Film Resistors SMD
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Voltage Rating :
150 V
Product Status :
Active
Datasheets
RK73H2ARTTD1471F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ARTTD1471F
RK73-RT Series, Thick Film, 1.47 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C