RK73H2ARTTD1242F
Mfr.Part #
RK73H2ARTTD1242F
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Height :
0.4 mm
Resistance :
12.4 kOhms
Failure Rate :
Voltage Rating :
150 V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
2
Termination :
RK73H
Min Operating Temperature :
-55 °C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
155 °C
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Length :
2 mm
Width :
1.25 mm
Weight :
5.499807 mg
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Datasheets
RK73H2ARTTD1242F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ARTTD1242F
RK73H Series, Thick Film, 12.4 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C