RK73H2ARTTD1240F
Mfr.Part #
RK73H2ARTTD1240F
Length :
2 mm
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
0.4 mm
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Weight :
5.499807 mg
Max Operating Temperature :
155 °C
Termination :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Width :
1.25 mm
Resistance :
124 Ohms
Case Code (Imperial) :
KOA Speer
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
MouseReel
Min Operating Temperature :
-55 °C
Voltage Rating :
150 V
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Datasheets
RK73H2ARTTD1240F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ARTTD1240F
RK73H Series, Thick Film, 124 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C