RK73H2ARTTD11R5F
Mfr.Part #
RK73H2ARTTD11R5F
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
ANTI SULFURATION PRECISION CHIP
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Length :
2 mm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Base Product Number :
RK73H2A
Tolerance :
±1%
Width :
1.25 mm
Resistance :
11.5 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
KOA Speer
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
SMD/SMT
Product :
Thick Film Resistors SMD
Packaging :
MouseReel
Termination :
SMD/SMT
Product Type :
Thick Film Resistors
Weight :
5.499807 mg
Supplier Device Package :
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Brand :
KOA Speer
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Product Status :
Active
Composition :
Thick Film
Voltage Rating :
150 V
Application :
Automotive Grade
Qualification :
AEC-Q200
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Series :
RK73H
Mounting Style :
PCB Mount
Height :
0.4 mm
Ratings :
AEC-Q200
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Max Operating Temperature :
155 °C
Technology :
Thick Film
Failure Rate :
RoHS :
Details
Datasheets
RK73H2ARTTD11R5F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ARTTD11R5F
RK73H Series, Thick Film, 11.5 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C