RK73H2ARTTD1021D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H2ARTTD1021D
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
ANTI SULFURATION PRECISION CHIP
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Brand :
KOA Speer
Product :
Thick Film Resistors SMD
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Subcategory :
Resistors
Weight :
5.499807 mg
Voltage Rating :
150 V
Product Status :
Active
Height :
0.4 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Width :
1.25 mm
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Supplier Device Package :
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Tolerance :
±0.5%
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Failure Rate :
Composition :
Thick Film
Min Operating Temperature :
-55 °C
Max Operating Temperature :
155 °C
Length :
2 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Base Product Number :
RK73H2A
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Qualification :
AEC-Q200
RoHS :
Details
Case Code (Metric) :
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Mounting Style :
PCB Mount
Technology :
Thick Film
Resistance :
1.02 kOhms
KOA Speer
Packaging :
MouseReel
Series :
RK73H
Application :
Automotive Grade
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Type :
Thick Film Resistors
Datasheets
RK73H2ARTTD1021D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ARTTD1021D
RK73H Series, Thick Film, 1.02 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C