RK73H1JTTD9313D
Mfr.Part #
RK73H1JTTD9313D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 931K OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
RK73H
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.5%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
6 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
931kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RK73H1JTTD9313D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JTTD9313D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 931kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C