RK73H1JTTD6R19F
Mfr.Part #
RK73H1JTTD6R19F
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 6.19 OHM 1% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
75V
Resistance :
6.19Ohms
Length :
1.6mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
500μm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Published :
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Supplier Device Package :
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
800μm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±1%
Composition :
Thick Film
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
RK73H1JTTD6R19F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JTTD6R19F
RK73H Series, Thick Film, 6.19Ohms, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C