RK73H1JTTD6651D
Mfr.Part #
RK73H1JTTD6651D
Description
RES 6.65K OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Construction :
RECTANGULAR
Working Voltage :
75V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
6.65kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RK73H1JTTD6651D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JTTD6651D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 6.65kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C