RK73H1JTTD48R7D
Mfr.Part #
RK73H1JTTD48R7D
Description
RES 48.7 OHM 0.5% 1/8W 0603
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
RK73H
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
48.7Ohm
Weight :
2.012816mg
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
6 Weeks
Datasheets
RK73H1JTTD48R7D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JTTD48R7D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 48.7Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C