RK73H1JTTD2R61F
Mfr.Part #
RK73H1JTTD2R61F
Description
RES 2.61 OHM 1% 1/8W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
450μm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Operating Temperature :
155°C
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
2.61Ohms
Width :
800μm
0603 (1608 Metric)
Power Rating :
100mW
Length :
1.6mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Supplier Device Package :
Datasheets
RK73H1JTTD2R61F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JTTD2R61F
RK73H Series, Thick Film, 2.61Ohms, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C