RK73H1JTTD2R10F
Mfr.Part #
RK73H1JTTD2R10F
Description
RES 2.1 OHM 1% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
2.1Ohms
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Length :
1.6mm
Tolerance :
±1%
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Width :
800μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RK73H1JTTD2R10F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JTTD2R10F
RK73H Series, Thick Film, 2.1Ohms, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C